ePrint-kilpailuun tuli yli 300 kommenttia/osallistujaa, isot kiitokset aktiivisuudestanne! Arvatkaapa oliko ihan mahdottoman vaikea valita paras kommentti…? No olihan se, mutta me yhteistuumin Feelixin kanssa pähkäiltiin asiaa ja saatiin lopulta valinta tehtyä.
Voittaja on… MIRVA! Tässäpä tulee vielä hänen kommenttinsa, olkaa hyvät!
”Maj, tämä on kuin taivaanlahja!
Tuommoista monitoimilaitetta olen tarvinut viimeiset VIISI vuotta!
Kuvittele, ensin neljä vuotta opiskelijana… Sähköpostitse tehtäviä ei tietenkään voinut palauttaa, kaikki oli
tulostettava. No, köyhänä opiskelijana tulostimeen ei ollut varaa. Tein tehtäviä valmiiksi koneella, ja lähetin
usein ison pinon äidilleni joka tulosti nämä minulle työpaikallaan toimistolla. Deadlineja uhmaten odotin
aina äitini näkemistä jolloin hän toi tulostukset minulle ja pääsin ne palauttamaan koululle. Usein jouduin
perustelemaan myöhästyneet työt siksi, koska en saanut tehtäviä tulostettua ja koulullamme ei omia töitä
saanut tulostettua kuin maksua vastaan.
Opiskelujen loppupuolella.. Hain töitä. “Kirjalliset hakemukset liitteineen pyydetään palauttamaan…”
Noniin, taas sähköpostia äidille ja äiti tulostaa ja lähettää ne eteenpäin. Ikää oli tässävaiheessa reilusti yli
parikymmentä. Tunsinpa itseni aikuiseksi. Töitä ei löytynyt.
Joten, perustin oman yrityksen… Vuosi on mennyt yrittäjänä ja edelleenkään en ‘köyhänä ja pihinä
yrittäjänä’ omista tulostinta/skanneria/kopiokonetta. Viikoittain tarvitsisin moista laitetta, milloin täytyy
kopioida laskuja kirjanpitäjälle, tulostaa tiliotteita ja kuukauden myyntejä, milloin tarvitsen kopioida
flyereita tai mainoksia. Enää en pyydä apua äidiltäni, olen keksinyt että kirjastossa voi tulostaa maksua
vastaan. 20 senttiä kappale. Tulosteita ja kopioita on kuussa ainakin 20 euron arvosta. Kirjanpitäjälle vein
viime kuun tositteita ja kerroin tuovani tiliotteet myöhemmin, sillä kirjasto ei ollut auki aamuyhdeksältä.
Kirjanpitäjä oikein parahti, että voi tyttökulta, osta nyt se monitoimilaite!
Kotonakin tarvetta on ollut usein, minulla on makuuhuoneeni seinä täynnä valokuvia elämäni varrelta
kehyksissä. Tärkeistä hetkistä ja ihmisistä. Nekin on tulostettu äitini työpaikalla ja kirjastossa. Joskus
kuvaan iltalenkin varrella puhelimella koirani kierivän nurmikolla, ja lähetän sen samantien äidilleni,
että tulostaisi töissä valokuvaseinälleni. Myös valmistujaiskutsut ja kiitoskortit on tulostettu äitini
työpaikalla ja kirjastossa. Valokuvaseinälle olisi myös ihana skannata lapsuusajan kuvia, jotka ovat edelleen
paperimuodossa odottamassa tietokoneelle pääsyä.
I really need that PhotoSmart! :)”
Iiiisot onnittelut ja rutistukset vielä Mirvalle! Laitathan minulle sähköpostilla vielä tarkemmat yhteystietosi :)
No nyt meni kyllä voitto oikealle henkilölle ( muiden kommentteja lukematta) ;)
No vähänkö toi palkinto meni oikeaan osoitteeseen :D
ihana, tekstin perusteella meni kyllä Just niin oikeaan osoitteeseen tämä laite! huippu, ihan onnelliseksi tulin kyseisen voittajan puolesta. oikean valinnan teitte varmasti :) :)
Kyllä, voitto tuntui tosiaan menevän oikeaan osoitteeseen, onnea Mirva!
Ihmettelen vain, missä koulussa ei voi tulostaa ilmaiseksi, kyllä meillä ainakin amk:ssa oli ladattu tietty tulostusmäärä per vuosi per oppilas ja ymmärtääkseni näin useimmissa kouluissa menetelläänkin? Ja kyllähän se tulostaminen maksaa toki missä vain, eikä tuonkaan härvelin käyttäminen loppupeleissä ilmaista tule olemaan, eikös tuohonkin mustetta pidä jossain vaiheessa ostaa, ja ne vasta ikävän kalliita ovat.